KJL0T17B26SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL0T17B26SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
KJL
Min Operating Temperature :
-65 °C
MIL Conformance :
yes
Shielding :
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
Features :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Max Operating Temperature :
175 °C
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
KJL0T
Current Rating (Amps) :
Published :
Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Product Status :
Active
Package :
Bulk
IEC Conformance :
Datasheets
KJL0T17B26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL0T17B26SN Overview
KJL0T17B26SN Features
KJL series
KJL0T17B26SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0T17B26SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER