KJL0T17B26PNL
Mfr.Part #
KJL0T17B26PNL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Features :
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
KJL
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Number of Positions :
26
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Includes :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
RoHS :
Non-Compliant
Contact Style :
Pin
Datasheets
KJL0T17B26PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL0T17B26PNL Overview
KJL0T17B26PNL Features
KJL series
KJL0T17B26PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0T17B26PNL Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT