KJL0T17B26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL0T17B26PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65 °C
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
RoHS :
Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Pin
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
KJL0T
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
26
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Features :
Product Status :
Active
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Number of Positions :
26
Shielding :
Series :
KJL
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Package :
Bulk
Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
175 °C
Shell Size, MIL :
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
KJL0T17B26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL0T17B26PN Overview
KJL0T17B26PN Features
KJL series
KJL0T17B26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0T17B26PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER