KJL0F21B41SN
Mfr.Part #
KJL0F21B41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Bulk
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
41
Total Number of Contacts :
41
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
Base Product Number :
KJL0F
Features :
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
Copper
Datasheets
KJL0F21B41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL0F21B41SN Overview
KJL0F21B41SN Features
KJL series
KJL0F21B41SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0F21B41SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER