KJL0F15N18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL0F15N18PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Pin
Base Product Number :
KJL0F
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Features :
Strain Relief
Series :
KJL
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Primary Material :
Metal
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18
Product Status :
Active
Feature :
Strain Relief
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Package :
Bulk
Datasheets
KJL0F15N18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL0F15N18PN Overview
KJL0F15N18PN Features
KJL series
KJL0F15N18PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0F15N18PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER