KJG6T18N32SNL
Mfr.Part #
KJG6T18N32SNL
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
32
Gender :
FEMALE
Bulk
Material Flammability Rating :
Feature :
Coupling Nut
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Size :
20
Features :
Coupling Nut
Contact Style :
Socket
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Includes :
Datasheets
KJG6T18N32SNL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJ
KJG6T18N32SNL Overview
KJG6T18N32SNL Features
KJ series
KJG6T18N32SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJG6T18N32SNL Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT