KJG6T16N26PN
Mfr.Part #
KJG6T16N26PN
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
No
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION RESISTANT
DIN Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
Series :
KJ
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Gender :
Male
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, LOW PROFILE
Voltage Rating :
Contact Material :
Copper
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
KJG6T16N26PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJG6T16N26PN Overview
KJG6T16N26PN Features
KJ series
KJG6T16N26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJG6T16N26PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER