KJG6T16B26PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJG6T16B26PNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Contact Shape :
Circular
Features :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Base Product Number :
KJG6T
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
26
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Compliant
Gender :
Male
Product Status :
Active
Includes :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
KJ
Note :
Contacts Not Included
Contact Style :
Pin
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
KJG6T16B26PNL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJ
KJG6T16B26PNL Overview
KJG6T16B26PNL Features
KJ series
KJG6T16B26PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJG6T16B26PNL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT