KJG6F16N26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJG6F16N26PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
HTS Code :
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION RESISTANT
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Contact Style :
Pin
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Primary Material :
Metal
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
KJ
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Strain Relief
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Features :
Strain Relief
Voltage Rating :
Total Number of Contacts :
26
Current Rating (Amps) :
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Base Product Number :
KJG6F
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Datasheets
KJG6F16N26PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJG6F16N26PN Overview
KJG6F16N26PN Features
KJ series
KJG6F16N26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJG6F16N26PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER