KJB7T25W61SN
Mfr.Part #
KJB7T25W61SN
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Panel Mount
Number of Contacts :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65 °C
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
61
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
RoHS :
Compliant
Shell Size, MIL :
Housing Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Active
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
MIL Conformance :
yes
Threaded
DIN Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
KJB
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
Contact Style :
Socket
KJB7T
Plating :
Cadmium
Environment Resistant
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
175 °C
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Datasheets
KJB7T25W61SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded