KJB7T25W61PN
Mfr.Part #
KJB7T25W61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
Mixed Contacts :
No
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Primary Material :
Metal
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Shielding :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Bulkhead - Front Side Nut
Housing Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Gender :
FEMALE
Environment Resistant
Published :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
Contact Style :
Pin
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
61
Active
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
HTS Code :
IEC Conformance :
Number of Positions :
61
Max Operating Temperature :
175 °C
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Min Operating Temperature :
-65 °C
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
KJB7T25W61PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded