KJB7T25W29HD
Mfr.Part #
KJB7T25W29HD
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
KJB
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulkhead - Front Side Nut
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Current Rating (Amps) :
Number of Pins :
29
Number of Positions :
29
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Rating :
Datasheets
KJB7T25W29HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
KJB7T25W29HD Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the KJB Series, it is one of the most popular.A device with a 29 pin configuration is equipped with the device.It works best at below 175°C.The device must be operated at a temperature of -65°C.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is the mounting point for the part.-65°C~175°C Operating Temperature is used by the device.