KJB7T25F29HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJB7T25F29HA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
Base Product Number :
KJB7T
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Features :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
29
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Environment Resistant
Series :
KJB
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
KJB7T25F29HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
KJB7T25F29HA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the KJB Series.Devices with 29 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.