KJB7T21F41AA
Mfr.Part #
KJB7T21F41AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Includes :
KJB
RoHS :
Compliant
Gender :
FEMALE
Base Product Number :
KJB7T
Number of Pins :
41
Active
Contact Type :
Orientation :
A
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Material Flammability Rating :
Bulk
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
41
Insert Material :
Plastic
Datasheets
KJB7T21F41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included KJB
KJB7T21F41AA Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the KJB Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.A Bulkhead, Front Side Nut, Panel socket is required for the mounting of this part.There are 41 pins on the device.