KJB7T19W32PN
Mfr.Part #
KJB7T19W32PN
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
32
Panel Mount
Housing Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Features :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
Shielding :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Primary Material :
Metal
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Pin
Aluminum Alloy
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
32
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
KJB7T19W32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded