KJB7T15W19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJB7T15W19SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Current Rating :
7.5A
Total Number of Contacts :
19
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Style :
Socket
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Filter Feature :
Housing Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Primary Material :
Metal
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
DIN Conformance :
Series :
KJB
Base Product Number :
KJB7T
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
19
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Published :
Features :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
KJB7T15W19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded