KJB7T15W18SN
Mfr.Part #
KJB7T15W18SN
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
18
Package :
Bulk
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Series :
KJB
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Housing Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Empty Shell :
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
Product Status :
Active
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
KJB7T15W18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded