KJB7T15W18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJB7T15W18PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Product Status :
Active
Housing Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
18
Contact Gender :
Male
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Gender :
FEMALE
Series :
KJB
Features :
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
KJB7T
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
19
Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
KJB7T15W18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded