KJB7T15W18HD
Mfr.Part #
KJB7T15W18HD
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Active
Number of Pins :
20
Features :
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
KJB7T15W18HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
KJB7T15W18HD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the KJB Series, it can be found in this category.It has 20 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.