KJB7T15F19SN
Mfr.Part #
KJB7T15F19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
KJB
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Features :
IEC Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Primary Material :
Metal
Empty Shell :
Housing Material :
Aluminium
Active
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Datasheets
KJB7T15F19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded