KJB7T15F19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJB7T15F19PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plating :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Primary Material :
Metal
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Housing Material :
Aluminium
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
19
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
KJB
Package :
Bulk
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Color :
Product Status :
Active
Base Product Number :
KJB7T
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
Shielding :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Total Number of Contacts :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
KJB7T15F19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded