KJA0T25F37SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJA0T25F37SNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Size :
16
Base Product Number :
KJA0T
IEC Conformance :
No
Features :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
37
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE/TEMPERATURE RESISTANT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-872
Series :
KJA
Published :
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Includes :
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Contact Style :
Socket
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
RoHS :
Details
Brand :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
37
Shielding :
Unshielded
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
KJA0T25F37SNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included KJA
KJA0T25F37SNL Overview
KJA0T25F37SNL Features
KJA series
KJA0T25F37SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJA0T25F37SNL Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT