KJA0T25F19PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJA0T25F19PNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Product Status :
Active
IEC Conformance :
No
Series :
KJA
Subcategory :
Circular Connectors
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish Termination :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Material Flammability Rating :
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
RoHS :
Details
Total Number of Contacts :
19
Fastening Type :
Threaded
Includes :
Housing Color :
Silver
Contact Size :
12
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-881
Mounting Feature :
Flange
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE/TEMPERATURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
19
Features :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Brand :
Base Product Number :
KJA0T
Mount :
Flanges, Panel
Package :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Published :
Datasheets
KJA0T25F19PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included KJA
KJA0T25F19PNL Overview
KJA0T25F19PNL Features
KJA series
KJA0T25F19PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJA0T25F19PNL Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT