KJA0T25F19PN
- Mfr.Part #
- KJA0T25F19PN
- Description
- CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
- Number of Positions :
- 19
- Color :
- Contact Material :
- Copper
- JESD-609 Code :
- e4
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Published :
- 2011
- Orientation :
- N (Normal)
- Current Rating (Amps) :
- Shielding :
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- 50.0μin 1.27μm
- Empty Shell :
- No
- Brand :
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Shell Size - Insert :
- Mount :
- Flanges, Panel, Wall
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- MIL Conformance :
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Gender :
- Receptacle
- Mixed Contacts :
- No
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-881
- Filter Feature :
- Pin
- IEC Conformance :
- RoHS :
- Details
- DIN Conformance :
- Shell Size, MIL :
- Total Number of Contacts :
- 19
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Base Product Number :
- KJA0T
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Body Material :
- Aluminium
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Metal
- Radiation Hardening :
- Backshell Type :
- Solid
- Datasheets
- KJA0T25F19PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded