KJA0T23W53PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJA0T23W53PNL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Contact Finish Termination :
Gold
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
53
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Includes :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Features :
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Plastic
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
53
Package :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Series :
KJA
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE/TEMPERATURE RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-879
Mounting Feature :
Flange
Base Product Number :
KJA0T
Datasheets
KJA0T23W53PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included KJA
KJA0T23W53PNL Overview
KJA0T23W53PNL Features
KJA series
KJA0T23W53PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJA0T23W53PNL Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT