KJA0T23F55SN
- Mfr.Part #
- KJA0T23F55SN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Radiation Hardening :
- No
- Primary Material :
- Metal
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Contact Plating :
- Gold
- JESD-609 Code :
- e4
- Features :
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Backshell Type :
- Solid
- Filter Feature :
- No
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Voltage Rating :
- Contact Style :
- Socket
- Mounting Feature :
- Flange
- Empty Shell :
- Orientation :
- N (Normal)
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Fastening Type :
- Threaded
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- IEC Conformance :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Package :
- Bulk
- Termination :
- Crimp
- Brand :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Shell Size - Insert :
- Shielding :
- Number of Contacts :
- 55
- Product Status :
- Active
- Mixed Contacts :
- Packaging :
- Bulk
- RoHS :
- Compliant
- Max Operating Temperature :
- 200 °C
- MIL Conformance :
- yes
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Mount :
- Flanges, Panel, Wall
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Gender :
- Receptacle
- Total Number of Contacts :
- 55
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Shell Size, MIL :
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-871
- Series :
- KJA
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- Base Product Number :
- KJA0T
- DIN Conformance :
- Contact Material :
- Copper
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Ratings :
- Environment Resistant
- Body Material :
- Aluminium
- Datasheets
- KJA0T23F55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded