KJA0T23F21PN
- Mfr.Part #
- KJA0T23F21PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Mounting Feature :
- Flange
- DIN Conformance :
- No
- Features :
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 980-0008-880
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- Color :
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- Published :
- 2011
- Mounting Type :
- Panel Mount
- JESD-609 Code :
- e4
- Base Product Number :
- KJA0T
- Radiation Hardening :
- No
- Contact Style :
- Pin
- Filter Feature :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Mixed Contacts :
- Product Status :
- Active
- Body Material :
- Aluminium
- Mount :
- Flanges, Panel, Wall
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Current Rating (Amps) :
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Total Number of Contacts :
- 21
- Brand :
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Shell Size, MIL :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Gender :
- Receptacle
- Contact Material :
- Copper
- Voltage Rating :
- Series :
- KJA
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Empty Shell :
- Package :
- Bulk
- Fastening Type :
- Threaded
- Shielding :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Ratings :
- Environment Resistant
- Termination :
- Crimp
- Shell Size - Insert :
- Packaging :
- Bulk
- MIL Conformance :
- yes
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- RoHS :
- Details
- Orientation :
- N (Normal)
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Number of Positions :
- 21
- IEC Conformance :
- Backshell Type :
- Solid
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Primary Material :
- Metal
- Datasheets
- KJA0T23F21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded