KJA0T21W41PA
- Mfr.Part #
- KJA0T21W41PA
- Description
- CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
- Number of Positions :
- 41
- Orientation :
- A
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Backshell Type :
- Solid
- Threaded
- IEC Conformance :
- No
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Empty Shell :
- No
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Gold
- DIN Conformance :
- Color :
- Olive Drab
- Mixed Contacts :
- Current Rating (Amps) :
- Filter Feature :
- Bulk
- MIL Conformance :
- yes
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Mount :
- Flanges, Panel
- Gender :
- Receptacle
- Features :
- Published :
- 2011
- Shielding :
- Total Number of Contacts :
- 41
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Contact Material :
- Copper
- Body Material :
- Aluminium
- Brand :
- JESD-609 Code :
- e4
- Shell Size, MIL :
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Datasheets
- KJA0T21W41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded