KJA0T21F41PA
- Mfr.Part #
- KJA0T21F41PA
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Number of Positions :
- 41
- Termination :
- Crimp
- Shielding :
- Color :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Orientation :
- A
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Ratings :
- Environment Resistant
- Base Product Number :
- KJA0T
- Series :
- KJA
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Current Rating (Amps) :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Gender :
- Male
- Mount :
- Flanges, Panel
- Mounting Feature :
- Flange
- Fastening Type :
- Threaded
- Packaging :
- Bulk
- Pbfree Code :
- yes
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Voltage Rating :
- Product Status :
- Active
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Shell Size - Insert :
- Package :
- Bulk
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Style :
- Pin
- Shell Size, MIL :
- Features :
- Primary Material :
- Metal
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Datasheets
- KJA0T21F41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded