KJ4-M18MB80-ANU-X0409
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJ4-M18MB80-ANU-X0409
Manufacturer
Altech Corporation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1-4MM CYL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
No Indicator
Operating Temperature :
-25°C~70°C TA
Response Frequency :
100Hz
Factory Lead Time :
5 Weeks
Sensing Distance :
0.039 ~ 0.157 (1mm ~ 4mm)
Termination Style :
Cable Leads
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Published :
2017
Voltage - Supply :
18V~30V
Shielding :
Shielded
Output Type :
Analog Voltage
Sensor Type :
Inductive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Ingress Protection :
IP67
Altech Corporation KJ4-M18MB80-ANU-X0409
18V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
KJ4-M18MB80-ANU-X0409 Overview
KJ4-M18MB80-ANU-X0409 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.039 ~ 0.157 (1mm ~ 4mm)
Voltage - Supply: 18V~30V
Response Frequency: 100Hz