KJ3T22B55PN
- Mfr.Part #
- KJ3T22B55PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Shell Size, MIL :
- MIL Conformance :
- yes
- Orientation :
- N (Normal)
- Filter Feature :
- No
- Series :
- KJ
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Shielding :
- JESD-609 Code :
- e4
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Ratings :
- Environment Resistant
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Base Product Number :
- KJ3T2
- Mounting Feature :
- Flange
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999, LOW PROFILE
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Mixed Contacts :
- No
- Mount :
- Flanges, Panel, Wall
- Backshell Type :
- Solid
- Packaging :
- Bulk
- Product Status :
- Active
- Pbfree Code :
- Total Number of Contacts :
- 55
- Color :
- Olive Drab
- Primary Material :
- Metal
- Number of Positions :
- 55
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/FLUID/IMMERSION RESISTANT
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Package :
- Bulk
- Current Rating (Amps) :
- Voltage Rating :
- Termination :
- Crimp
- Radiation Hardening :
- Features :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- IEC Conformance :
- Empty Shell :
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Contact Style :
- Pin
- DIN Conformance :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Shell Size - Insert :
- Contact Material :
- COPPER ALLOY
- Gender :
- Male
- Datasheets
- KJ3T22B55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock