KI2350530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KI2350530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.413 10.49mm
Voltage - UL :
300V
Color :
Green
Current - UL :
10A
Termination Style :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
23
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
KI
Type :
Plug Housing for Female Sockets
Pitch :
0.200 5.08mm
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-2.5mm2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Levels :
1
Datasheets
KI2350530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug Housing for Female Sockets KI Thermoplastic
KI2350530000G Overview
KI2350530000G Features
KI series
KI2350530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KI2350530000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM