KI1750530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KI1750530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage - UL :
300V
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
17
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.413 10.49mm
Termination Style :
Crimp
Pitch :
0.200 5.08mm
Series :
KI
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
10A
Packaging :
Bulk
Plug Wire Entry :
180°
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-2.5mm2
Number of Levels :
1
Type :
Plug Housing for Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
KI1750530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug Housing for Female Sockets KI Thermoplastic
KI1750530000G Overview
KI1750530000G Features
KI series
KI1750530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KI1750530000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM