KHC500E225Z43R0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHC500E225Z43R0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP CER 2.2UF 50V Y5U
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
-20% +80%
Dielectric :
Y5U
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
THC
Temperature Coefficient :
Y5U E
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
THC 2.2μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5U E -55°C~125°C Surface Mount, MLCC
KHC500E225Z43R0T00 Overview
A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
KHC500E225Z43R0T00 Features
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V