KHAU-17D12M-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHAU-17D12M-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
KHA
Switching Voltage :
240VAC -Max
Release Time :
6ms
Feature :
Lighted Indicator, Test Button
Coil Resistance :
690Ohm
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
18VDC
Termination Style :
Plug In
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Published :
Coil Current :
37.5mA