KHAE-17D12-24
Mfr.Part #
KHAE-17D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Stock
683
In Stock :
683
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Radiation Hardening :
KHA
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Coil Voltage (AC) :
24V
Body Breadth :
21.8 mm
Coil Voltage :
24VDC
Published :
2015
Mount :
Through Hole
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@120VAC
13ms
Power Consumption :
900mW
Number of Pins :
14
Termination :
PC Pin
Contact Current(AC)-Max :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Switching Voltage :
240VAC -Max
Input Switching Control Type :
Random
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Voltage - Rated AC :
120V
Coil Insulation :
Class B
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Body Height :
34.9mm
Contact Resistance :
100MOhm
Length :
21.82mm
Physical Dimension :
28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Throw Configuration :
4PDT
Contact Current(DC)-Max :
5A
6ms
Max Current Rating :
5A
Factory Lead Time :
29 Weeks
1500 Vrms
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Coil Resistance :
690Ohm
Coil Current :
37.5mA
Depth :
28.17mm
Must Operate Voltage :
18VDC