KE2251530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE2251530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 22POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Positions Per Level :
11
Contact Mating Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.200 5.08mm
Termination Style :
Solder
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
12A
Header Orientation :
90°, Right Angle
Number of Levels :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
22
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Series :
KE
Packaging :
Bulk
Datasheets
KE2251530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE2251530000G Overview
KE2251530000G Features
KE series
KE2251530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE2251530000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM