KE1674530000G
Mfr.Part #
KE1674530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Copper
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.197 5.00mm
Color :
Green
Number of Levels :
2
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
12A
Packaging :
Bulk
Header Orientation :
90°, Right Angle
Termination Style :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Positions Per Level :
8
Datasheets
KE1674530000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE1674530000G Overview
KE1674530000G Features
KE series
KE1674530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE1674530000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM