KE1651530000G
Mfr.Part #
KE1651530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
16
Pitch :
0.200 5.08mm
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Thermoplastic
Current - UL :
12A
ROHS3 Compliant
Header Orientation :
90°, Right Angle
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Green
Series :
KE
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Datasheets
KE1651530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE1651530000G Overview
KE1651530000G Features
KE series
KE1651530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE1651530000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM