KE1453530000G
Mfr.Part #
KE1453530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Termination Style :
Solder
Contact Material :
Copper
Current - UL :
12A
Positions Per Level :
7
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Levels :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Color :
Green
Number of Positions :
14
Feature :
Locking Ramp
Packaging :
Bulk
Header Orientation :
90°, Right Angle
Voltage - UL :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish :
Tin
Pitch :
0.200 5.08mm
Datasheets
KE1453530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE1453530000G Overview
KE1453530000G Features
KE series
KE1453530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE1453530000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM