KE10.2100.151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE10.2100.151
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Max Current Rating :
10A
Ingress Protection :
IP40
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Sold Separate
Voltage :
250V
Current Rating :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
125VAC
Feature :
Voltage Selector
Package / Case :
Module
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
3
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Tin
Current :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
Straight
Coupling Type :
Snap
Lead Free :
Lead Free
Fuse :
yes
Number of Positions :
3
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Ports :
1
Shell Material :
POLYETHYLENE
Series :
KE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated DC :
250V
Connector Style :
IEC 320-C14
Voltage - IEC :
250VAC
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
250V
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Gender :
Male
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Weight :
38.699991g
IEC Conformance :
yes
Pbfree Code :
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
Approval Agency :
cURus, ENEC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
70°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
DIN Conformance :
Datasheets
KE10.2100.151
Introducing Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.2100.151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Package / Case:Module, Mounting Type:Panel Mount, Flange, KE10.2100.151 pinout, KE10.2100.151 datasheet PDF, KE10.2100.151 amp .Beyond Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.2100.151 ,we also offer GSP1.8101.1, GSP1.9103.1, 6160.0003, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.