KE0673530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE0673530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Positions Per Level :
3
Contact Material :
Copper
Current - UL :
12A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Solder
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
6
Series :
KE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Locking Ramp
Header Orientation :
90°, Right Angle
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Levels :
2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
KE0673530000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE0673530000G Overview
KE0673530000G Features
KE series
KE0673530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE0673530000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM