KDZLVTFTR91
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KDZLVTFTR91
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 91V 1W SOD123FL
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
91V
Reverse Current-Max :
5μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Additional Feature :
HGH RELIABILITY
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
6%
Zener Voltage :
91V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOD-123F
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Test Voltage :
69V
Operating Temperature :
150°C
Terminal Form :
Flat
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 69V
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Datasheets
KDZLVTFTR91
ROHM Semiconductor KDZLVTFTR91
ZENER DIODE 91V 5μA @ 69V 150°C 1W 2 Terminations SOD-123F
KDZLVTFTR91 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 69V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 91V during operation.Reverse test voltages of 69V are recommended for maximum functionality.
KDZLVTFTR91 Features
reverse leakage current of 5μA @ 69V
5μA @ 69V is the maximum voltage (Tol)