KD1170500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KD1170500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions :
11
Wire Gauge or Range - AWG :
14-24 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
KD
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Strip Length :
11-12mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Wire Entry :
180°
Voltage - UL :
300V
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.429 10.90mm
Current - UL :
12A
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Datasheets
KD1170500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets KD Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
KD1170500000G Overview
KD1170500000G Features
KD series
KD1170500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KD1170500000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM