KC51B10.001NLF
Mfr.Part #
KC51B10.001NLF
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 11POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Number of Positions :
11
Depth Behind Panel :
18.50mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Actuator Length :
10.00mm
Current Rating :
350mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Solder Lug
Number of Decks :
1
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Index Stops :
FIXED
Contact Style :
Non-Shorting
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Operating Force :
8.770gfm
Termination :
Lug
Series :
KC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Index Angle :
30 °
Circuit per Deck :
SP11T
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia