KC14B10.001NLS
Mfr.Part #
KC14B10.001NLS
Description
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
ROHS3 Compliant
Index Angle :
30 °
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia
Series :
KC
Current Rating :
350mA
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Panel
Circuit per Deck :
SP4T
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Index Stops :
FIXED
Operating Force :
8.770gfm
Actuator Length :
10.00mm
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage - Rated AC :
125V
Number of Positions :
4
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Lug
Depth Behind Panel :
18.50mm