KC10A10.001NLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC10A10.001NLF
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Force :
8.770gfm
Mount :
Panel
Series :
KC
Index Stops :
Continuous
Termination :
Lug
Actuator Length :
10.00mm
Number of Decks :
1
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating :
350mA
Contact Finish :
Gold
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Angle :
30 °
Number of Positions :
12
Circuit per Deck :
SP12T
Depth Behind Panel :
18.50mm
Termination Style :
Solder Lug
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
350mA AC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.80mm Dia