KBTAAT0-E010SN-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KBTAAT0-E010SN-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC SERIES T IN-LINE RECEPTA
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
TIN NICKEL
Current Rating :
5 A
Mounting Feature :
Product :
Receptacles
Brand :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Product Type :
Standard Circular Connector
Contact Plating :
Gold
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull, Threaded
Mating Style :
Push-Pull
Applications :
Cable Diameter :
3 mm to 0.76 mm
Package :
Bulk
Length :
28.4 mm
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
9
Current Rating (Amps) :
5A
Product Status :
Active
Diameter :
17.3 mm
Shell Material :
Aluminum
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
50V
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Style :
CABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Shell Plating :
Nickel
Base Product Number :
KBTAAT0-E
Wire Gauge :
26 AWG to 22 AWG
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
Termination :
Crimp
Mounting Angle :
Straight
Shell Size, MIL :
Mating Cycles :
500 Cycle
Shell Size :
9
Product Category :
Standard Circular Connector
ODU USA
Shell Style :
Receptacle
Features :
Backshell, Coupling Nut
Thread Size :
M12 x 1
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Accessory Type :
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination Style :
Crimp
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Series :
ODU AMC? T
ODU KBTAAT0-E010SN-0000
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Tin Nickel A Push-Pull, Threaded
KBTAAT0-E010SN-0000 Overview
KBTAAT0-E010SN-0000 Features
ODU AMC? T series
KBTAAT0-E010SN-0000 Applications
There are a lot of ODU
KBTAAT0-E010SN-0000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER