KBPC5008T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KBPC5008T
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
4-Square, KBPC-T
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 50A KBPC
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 800V
Published :
Mounting Type :
QC Terminal
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 25A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
400A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
4-Square, KBPC-T
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
4 Weeks
Output Current-Max :
50A
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Diode Type :
Single Phase
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Number of Elements :
4
ECCN Code :
EAR99
Current - Average Rectified (Io) :
50A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
KBPC5008T
GeneSiC Semiconductor KBPC5008T
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 5μA @ 800V 1.1V @ 25A 4-Square, KBPC-T Bulk
KBPC5008T Overview
Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-Square, KBPC-T package.The mounting method of the device is Chassis Mount.Operating at the temperature of -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.The maximum output voltage of 50A can be supported by it.
KBPC5008T Features
4-Square, KBPC-T package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 50A
KBPC5008T Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
KBPC5008T applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A