KBPC5004T
Mfr.Part #
KBPC5004T
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
4-Square, KBPC-T
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 50A KBPC
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Mount :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
50A
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
400A
Diode Type :
Single Phase
Number of Elements :
4
Output Current-Max :
50A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Package / Case :
4-Square, KBPC-T
Published :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 25A
HTS Code :
Datasheets
KBPC5004T
GeneSiC Semiconductor KBPC5004T
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 5μA @ 400V 1.1V @ 25A 4-Square, KBPC-T Bulk
KBPC5004T Overview
Bridge rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-Square, KBPC-T package.Bridge rectifier is mounted using the Chassis Mount method.Temperatures below -55°C~150°C TJ ensure normal operation.This device is capable of supporting the maximum output voltage of 50A.
KBPC5004T Features
4-Square, KBPC-T package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 50A
KBPC5004T Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
KBPC5004T applications of bridge rectifiers.
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A